Nitrile Exam Gloves, Powder-Free, 3 mil, Small, Light Blue, 100/Box, 10 Boxes/Carton
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
AXCAPFN42100CT
Categories: Gloves & Glove Dispensers, Janitorial & Sanitation
Nitrile gloves provide the best puncture and chemical resistance, are ideal for handling instruments, and are latex free to avoid aggravating latex sensitivities. Powder-free to eliminate messy residue. These gloves are tested to resist permeation against fentanyl for up to 240 minutes under the standard ASTM D6978.
Additional information
| Weight | 11.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.36 × 9.13 × 9.02 in |
| Glove Style | Disposable |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Hand Specific | Ambidextrous |
| Thickness | 3 mil |
| Cuff Material | Nitrile |
| Palm Material | Nitrile |
| Glove Material | Nitrile |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Thumb Style | Straight |
| Ship Class Code | A |
| Color(s) | Light Blue |
| Length | 9.5" |
| Size Group | Small |
| Material(s) | Nitrile |
| Global Product Type | Exam Gloves, Nitrile |
| Powdering | Powder-Free |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds AQL 1.5 Standard |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 697383100818 |
| MPN | APFN42100 |
| Brand | AMMEX® Professional |
Be the first to review “Nitrile Exam Gloves, Powder-Free, 3 mil, Small, Light Blue, 100/Box, 10 Boxes/Carton” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.