Blue Nitrile Exam Gloves, Powder-Free, X-Large, Blue, 8 mil, 50/Box, 10 Boxes/Carton
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
AXCGPNHD68100
Categories: Gloves & Glove Dispensers, Janitorial & Sanitation
Gloveworks® Exam Blue Nitrile Gloves feature an extended cuff-longer than a standard glove-to offer greater protection over your forearm and wrist from bodily fluids, bloodborne pathogens, and contaminants. They are more than twice as thick as standard nitrile gloves for heavy-duty jobs. M-XL, sold 50 per box, 10 boxes per case.
Additional information
| Weight | 16.4500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.38 × 10.04 × 12.99 in |
| Glove Style | Disposable |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Hand Specific | Ambidextrous |
| Thickness | 8 mil |
| Cuff Material | Nitrile |
| Palm Material | Nitrile |
| Glove Material | Nitrile |
| Description | Nitrile Exam Gloves |
| Compliance Standards | Meets ISO 10993-10 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Thumb Style | Straight |
| Ship Class Code | A |
| Material(s) | Nitrile |
| Global Product Type | Exam Gloves, Nitrile |
| Powdering | Powder-Free |
| Size Group | X-Large |
| Length | 11.6" |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 697383403643 |
| MPN | GPNHD68100 |
| Brand | GloveWorks® by AMMEX® |
Be the first to review “Blue Nitrile Exam Gloves, Powder-Free, X-Large, Blue, 8 mil, 50/Box, 10 Boxes/Carton” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.