Industrial Nitrile Gloves, Powder-Free, 3 mil, Medium, Black, 100/Box, 10 Boxes/Carton
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
AXCBX344100
Categories: Gloves & Glove Dispensers, Janitorial & Sanitation
X3® Industrial Nitrile Gloves are industrial grade, powder-free, gloves that provide barrier and chemical protection suitable for tasks in food service, automotive, janitorial and other applications. General-purpose nitrile combines strength, dexterity, comfort, and value in one industry-standard glove. Color projects a professional look.
Additional information
| Weight | 10.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.38 × 9.06 × 9.06 in |
| Glove Style | Disposable |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Hand Specific | Ambidextrous |
| Weight | 3.5 g |
| Compliance Standards | Meets ISO 9001:2015 QMS Audit Standards |
| Thickness | 3 mil |
| Cuff Material | Nitrile |
| Palm Material | Nitrile |
| Global Product Type | Disposable Work Gloves, Nitrile |
| Glove Material | Nitrile |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Thumb Style | Straight |
| Ship Class Code | A |
| Color(s) | Black |
| Length | 9.5" |
| Material(s) | Nitrile |
| Powdering | Powder-Free |
| Size Group | Medium |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 697383966087 |
| MPN | BX344100 |
| Brand | X3® by AMMEX® |
Be the first to review “Industrial Nitrile Gloves, Powder-Free, 3 mil, Medium, Black, 100/Box, 10 Boxes/Carton” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.