Milk Chocolate Covered Cashews are whole roasted cashews covered in creamy milk chocolate. Whether you eat them right out of the container or sprinkle them on ice cream or yogurt, they make the perfect sweet treat for cashew and chocolate lovers alike.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 3.0300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.75 × 4.50 × 5.00 in |
| Non-GMO | No |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Contains Soy | Yes |
| Contains Dairy | Yes |
| Vegan | No |
| Flavor | Milk Chocolate |
| Product Packaging | Jar |
| Contains Wheat | Yes |
| Contains Sesame | No |
| Contains Crustacean/Shellfi | No |
| Contains Eggs | Yes |
| Contains Fish | No |
| Kosher | Yes |
| Global Product Type | Snacks |
| Gluten Free | Yes |
| Sugar Free | No |
| Contains Nuts | Yes |
| Food Type | Nuts |
| Capacity (Weight) | 44 oz |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 888670065495 |
| MPN | 888670065495 |
| Brand | Wellsley Farms™ |















Reviews
There are no reviews yet.