Manila Fastener Folders, 1/3-Cut Tabs, 2 Fasteners, Legal Size, Manila Exterior, 50/Box
Login to View Prices
Keep documents safe, secure and properly filed with Pendaflex® Manila Fastener Folders. Super-thin fasteners on the inside face of the folders’ covers accommodate two-hole punched papers, making it easy to subdivide documents and/or order them in sequential order as well as ensure that important documents remain in their proper place without unnecessarily bulking up files when the fasteners aren’t required. An under-cut front cover helps the back cover’s reinforced tab stand out, making both labeling and in-cabinet referencing easier.
Additional information
| Weight | 5.7900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.10 × 9.90 × 2.90 in |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Cover Color | Manila |
| Color Family | Manila |
| Cover Material | Manila |
| Green Information | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Folder Size | Legal |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Cover Tab Cut | 1/3-Cut |
| Special Features | 1/3-Cut Tabs |
| UPC | 078787203136 |
| MPN | FM313EE |
| Brand | Pendaflex® |















Reviews
There are no reviews yet.