#6 Brass Prong Paper Fasteners, 1.5″ Capacity, Brass, 100/Box
Login to View Prices
Solid brass fasteners are much stronger than many alternatives. Flexible prongs are versatile enough to meet many project requirements, and their larger head size prevents fasteners from pulling back through the holes they’ve punched.
Additional information
| Weight | 0.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 2.80 × 1.80 in |
| Color(s) | Brass |
| Diameter | 0.47" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Fastener Subtype | Split Pin |
| Global Product Type | Split-Pin Fasteners |
| Material(s) | Brass |
| Self-Adhesive | N |
| Fastener Sheet Capacity | 120 Sheets |
| Fastener Trade Size | #6 |
| Fastener Capacity | 1.5" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 050505715060 |
| MPN | A7071506A |
| Brand | ACCO |











Reviews
There are no reviews yet.