Locking File Chest, Letter Files, 13.5″ x 10.5″ x 13.25″, Black
Login to View Prices
You’ll have worry-free protection when you store and transport your files, valuables and other essentials in these sturdy cases. Combination locks provide convenient security. Chrome steel corners and aluminum body trim provide extra strength. Built-in rails accommodate hanging files. Label holder makes for easy identification of contents. Very Portable. Rubber feet prevent surface scuffing.
Additional information
| Weight | 5.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.50 × 13.00 × 10.00 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Rubber |
| For Use With | Hanging File Folders |
| Number of Bins | 1 |
| Compliance Standards | HIPAA Compliant |
| Inner Width | 12.25" |
| Inner Depth | 9" |
| Depth | 10.5" |
| Height | 13.25" |
| Fastener Style | Combination Lock |
| Inner Height | 11.25" |
| Closure Type | Hinged Lid |
| Strength | Medium-Duty |
| File Size Format | Letter |
| Box Type | File Tote |
| Global Product Type | File Transport Cases |
| Width | 13.5" |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 826030011652 |
| MPN | VZ01165 |
| Brand | Vaultz® |










Reviews
There are no reviews yet.