Lorell Remote Oscillating Floor Fan – 3 Blades – 16″ Diameter – 3 Speed – Oscillating, Timer-off Function, Remote – 48″ Height x 4.7″ Width x 18.3″ Depth – White
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Floor Fan |
| Number Of Blades | 3 |
| Blade Material | Plastic |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Speed Settings | 3 |
| Cord Length | 6 ft |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 4.7" |
| Depth | 18.3" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Remote |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Remote Oscillating Floor Fan |
| Fan Diameter | 16" |
| Manufacturer Part Number | 49251 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>16" floor fan with remote oscillates with three speed choices. The three blades are made of ABS plastic. Infrared ray remote control offers a four-hour timer. The fan also features a round floor base, 16" blade span, 50-decibel noise level, and 6' power cord with two-prong grounded plug. Fan adjusts from 41" to 48" high. ETL approved.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Floor Fan</li> <li>Remote</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Information | Height: 41" – 48" |












