Lorell Pull-chain Wall Mounting 3-speed Fan – 16″ Diameter – 3 Speed – Adjustable Tilt Head, Oscillating – 18.5″ Height x 9.3″ Width x 18.1″ Depth – White
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Wall Mount Fan |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Speed Settings | 3 |
| Cord Length | 5 ft |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 18.5" |
| Width | 9.3" |
| Depth | 18.1" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Oscillating |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Pull-chain Wall Mounting 3-speed Fan |
| Fan Diameter | 16" |
| Manufacturer Part Number | 49256 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>16" fan with pull chain can be mounted to your wall. Fan offers a single pull-chain switch, three speed settings, and an oscillating and adjustable tilt head. Mount to wood or metal support when attached to drywall. Fan includes mounting hardware and a 5' power cord. UL and cUL approved.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Wall Mount Fan</li><li>Mounting Hardware</li><li>Power Cord</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |













