Lorell Clip-On Personal Fan – 152.4 mm Diameter – 2 Speed – Adjustable Tilt Head – 9.5″ Height x 7.9″ Width x 6″ Depth – White
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Portable Fan |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Speed Settings | 2 |
| Cord Length | 5 ft |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 9.5" |
| Width | 7.9" |
| Depth | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Adjustable Tilt Head |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Clip-On Personal Fan |
| Power Consumption | 33.60 W |
| Fan Diameter | 152.4 mm |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Manufacturer Part Number | 44552 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6" Clip-On Personal Fan mounts wherever needed. Strong, easy-to-open clamp with rubber grips holds tight while preventing scratches. Fan is equipped with two-speed operation and adjustable tilt mechanism. The mounting clip opens 2". Fan features a 5' cord, 120 volts, 0.28 amps, 33.6 watts and 9 cmb/minute. Fan weighs 2.4 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |

















