Lorell Banquet Folding Table

Login to View Prices
Lorell Banquet Folding Table – For – Table TopRound Top x 71″ Table Top Diameter – 29.25″ Height x 71″ Width x 71″ Depth – Gray, Powder Coated – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Shape | Round |
| Table Top Diameter | 1971-01-01T06:00:00.000Z |
| Color/Finish | Powder Coated |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 29.25" |
| Width | 1971-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 1971-01-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Load Capacity | 800 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Banquet Folding Table |
| Application/Usage | Outdoor |
| Manufacturer Part Number | 60325 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Round banquet table is designed for light-duty use indoors or outdoors. The 2.125" thick, square-edge top is made of blow-molded, high-density polyethylene for a sturdy surface. 1" tubular steel legs are powder-coated for durability. 71" diameter table supports up to 800 lb. evenly distributed and comfortably seats six to seven. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Banquet Folding Table

Login to View Prices
Lorell Banquet Folding Table – For – Table TopRound Top x 60″ Table Top Diameter – 29.25″ Height – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Shape | Round |
| Table Top Diameter | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Color/Finish | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 29.25" |
| Maximum Load Capacity | 700 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Banquet Folding Table |
| Application/Usage | Outdoor |
| Manufacturer Part Number | 60326 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Round banquet table is designed for light-duty use indoors or outdoors. The 2" thick, square-edge top is made of blow-molded, high-density polyethylene for a sturdy surface. 1" tubular steel legs are powder-coated for durability. 60" diameter table supports up to 700 lb. evenly distributed and comfortably seats five or six. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Information | <p>Weight Capacity 500 lb</p> |
Lorell Banquet Folding Table

Login to View Prices
Lorell Banquet Folding Table – For – Table TopRound Top x 48″ Table Top Diameter – 29.25″ Height x 48″ Width x 48″ Depth – Gray, Powder Coated – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Shape | Round |
| Table Top Diameter | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Color/Finish | Powder Coated |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 29.25" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Load Capacity | 600 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Banquet Folding Table |
| Application/Usage | Outdoor |
| Manufacturer Part Number | 60327 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Round banquet table is designed for light-duty use indoors or outdoors. The 1-3/4" thick, square-edge top is made of blow-molded, high-density polyethylene for a sturdy surface. 1" tubular steel legs are powder-coated for durability. 48" diameter table supports up to 600 lb. evenly distributed and comfortably seats four or five. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Information | <p>Weight Capacity 300 lbs</p> |
Lorell Banquet Folding Table

Login to View Prices
Lorell Banquet Folding Table – 29″ Height x 36″ Width x 36″ Depth – Gray, Powder Coated – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Cafeteria Table |
| Color/Finish | Powder Coated |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 29" |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Load Capacity | 600 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Banquet Folding Table |
| Application/Usage | Outdoor |
| Manufacturer Part Number | 60328 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Square banquet table is designed for light-duty use indoors or outdoors. The 1-3/4" thick, square-edge top is made of blow-molded, high-density polyethylene for a sturdy surface. 1" tubular steel legs are powder-coated for durability. Banquet table holds up to 600 lb. evenly distributed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Information | <p>Weight Capacity 250 lbs</p> |









