Dorel ZOWN 96″ Commercial Blow Mold Folding Table – 4 Legs x 96″ Table Top Width x 30″ Table Top Depth – 29.30″ Height – Gray – High-density Polyethylene (HDPE), Resin – 1 Each
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Folding Table |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 1996-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Legs | 4 |
| Table Top Depth | 30" |
| Color/Finish | Gray |
| Foldable | Yes |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 29.30" |
| Maximum Load Capacity | 1000 lb |
| Brand Name | Dorel |
| Features | Slip Resistant |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Name | ZOWN 96" Commercial Blow Mold Folding Table |
| Product Line | ZOWN |
| Application/Usage | Party |
| Manufacturer Part Number | 60528SGY1E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ZOWN Classic Commercial Blow Mold Folding Table is the perfect table for large events. With the ability to easily seat eight individuals, this ergonomic table is designed specifically for efficiency and comfort. Its durable construction is molded from HDPE, a premium resin material capable of withstanding all weather elements for reliable indoor and outdoor use. The longitudinal joining system and smooth manual locking system allow easy setup and give it the ability to remain standing at all times until manually taken down. Not only can this table adapt to any atmosphere, but it's also durable enough to support 1, 000 lb. while only weighing approximately 40 lb. for manageable transportation. This table is perfect for conferences, outdoor events, weddings and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 40.80 lb |



















