Lightweight 14 lb Tyvek Catalog Mailers, First Class, #6 1/2, Square Flap, Redi-Strip Adhesive Closure, 6 x 9, White, 100/Box
Login to View Prices
200 in stock
Quality Park® Survivor® Catalog Mailers are made with durable 14-lb DuPont™ Tyvek®, which is strong enough to withstand the most grueling conditions. The material is puncture, tear and moisture resistant—virtually indestructible. Yet, it is still lightweight which can provide a savings on shipping costs. These white mailing envelopes feature an easy Flap-Stik® closure which requires no moisture for a secure seal and a release strip for quick, easy opening.
Additional information
| Weight | 1.2800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.50 × 8.50 × 2.75 in |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Special Features | USPS First Class Mail—Lightweight 14 lb Tyvek®. |
| Footnote 1 | DuPont™ and Tyvek® are registered trademarks of DuPont™ |
| Footnote 2 | Tyvek® basis weight is measured in pounds per 500 uncut 24" x 36" sheets of Tyvek® material |
| Envelopes/Mailers Closure | Redi-Strip® Adhesive |
| Exterior Material(s) | DuPont™ Tyvek® |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Basis Weight | 14 lb Tyvek |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Flap Type | Square |
| Color Family | White |
| Trade Size | #6 1/2 |
| Envelopes/Mailers Exterior | 6 x 9 |
| Format/Border | USPS First Class Mail Format & Border |
| Preprinted Message | First Class Mail |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 047614113306 |
| MPN | QUAR1330 |
| Brand | Survivor® |









Reviews
There are no reviews yet.