LG 32BQ85U-W 32″ Class 4K UHD LCD Monitor – 32″ Viewable – Nano In-plane Switching (Nano IPS) Technology – 3840 x 2160 – HDMI – DisplayPort
- Is power-efficient with minimal heat production to ensure a prolonged, convenient usage
- USB Type-C allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- 32″ viewable screen size showcases movies, games, and photos with striking clarity
- 32″ 4K UHD offers ample amount of desktop space with more than 8 million pixels
- 3840 x 2160 maximum resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- HDMI (High Definition Multimedia Interface) offers fantastic sound/video quality and single-cable comfort
- DisplayPort interface provides efficient and reliable results through a single connectivity
- High Dynamic Range (HDR) 400 feature for better reliance and usability
Additional information
| Viewable Screen Size | 32" |
|---|---|
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Website Addres | |
| Panel Technology | Nano In-plane Switching (Nano IPS) Technology |
| Number of Screens | 1 |
| USB | Yes |
| Product Type | LCD Monitor |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Speakers | Yes |
| Product Model | 32BQ85U-W |
| Features | High Dynamic Range (HDR) 400 |
| Screen Size Class | 32" |
| USB Type-C | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | 32BQ85U-W |
| Brand | LG |




















Reviews
There are no reviews yet.