Dell P3424WEB 34″ Class Webcam UW-QHD Curved Screen LED Monitor – 21:9
Login to View Prices
Dell P3424WEB 34″ Class Webcam UW-QHD Curved Screen LED Monitor – 21:9 – 34.1″ Viewable – In-plane Switching (IPS) Technology – LED Backlight – 3440 x 1440 – 1.07 Billion Colors – 300 Nit – 5 msGTG (Fast) – HDMI – DisplayPort – USB Hub, KVM Switch
- LED Monitor offers maximum efficiency and usability
- USB Type-C offers a more refined structure and safer to use connectivity
- 34.1″ viewable screen size showcases movies, games, and photos with striking clarity
- 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display for clear and consistent on-screen pictures
- The 3440×1440 resolution with UltraWide Quad HD mode amazingly sharp picture quality
- LED backlight technology offers visual brilliance with maximum efficiency
- 3440 x 1440 maximum resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- 21:9 aspect ratio provides the best display for video recorded in the CinemaScope format
- HDMI (High Definition Multimedia Interface) offers fantastic sound/video quality and single-cable comfort
Additional information
| Weight | 16.3800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.30 × 32.10 × 16.50 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Number of Speakers | 2 |
| Brightness | 300 Nit |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Response Time Details | 5ms GTG (Fast) |
| Stand Adjustments | Height,Tilt,Swivel |
| Number of Screens | 1 |
| USB | Yes |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109.68 |
| Additional Warranty Informa | <p>Limited Hardware Warranty with Advanced Exchange Service and Premium Panel Exchange</p> |
| Weight with Stand (Approxim | 23.90 lb |
| Height with Stand | 17.55" |
| Product Model | P3424WEB |
| Features | sRGB,Anti-glare,Easy Arrange,Low Blue Light,3-sided Bezel Less,ComfortView Plus,Flicker-free,Cable Lock Slot,Security Lock,2D Noise Reduction,3D Noise Reduction,Wake on LAN (WOL),Picture by Picture,Picture in Picture,High Dynamic Range (HDR),PowerNap,Stand Lock |
| Viewable Screen Size | 34.1" |
| Curved Screen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Speakers | Yes |
| Width with Stand | 32.11" |
| Microphone | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch | 9.2 mil |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Number of Microphones | 2 |
| Built-in Devices | USB Hub,KVM Switch |
| Glass Hardness | 3H |
| Dynamic Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Product Type | LED Monitor |
| Number of USB Type-C 3.2 Ge | 1 |
| Number of USB Ports | 6 |
| Response Time | 5 ms |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| TCO Certified | Yes |
| HDCP Supported | Yes |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Energy Star | Yes |
| Screen Size Class | 34" |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Website Addres | |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Webcam | Yes |
| Depth with Stand | 9.55" |
| USB Type-C | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | DELL-P3424WEB |
| Brand | Dell |



























Reviews
There are no reviews yet.