Dell P2724DEB 27″ Class Webcam WQHD LED Monitor – 16:9
Login to View Prices
Dell P2724DEB 27″ Class Webcam WQHD LED Monitor – 16:9 – 27″ Viewable – In-plane Switching (IPS) Technology – LED Backlight – 2560 x 1440 – 16.7 Million Colors – 350 Nit – 5 msGTG (Fast) – HDMI – DisplayPort – KVM Switch, USB Hub
- LED Monitor offers maximum productivity with added dependability
- USB Type-C allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- 27″ viewable screen size provides a lively viewing experience
- 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
- 350 Nit brightness gives an exceptional visible display for clear and consistent on-screen pictures
- Experience a new level of viewing pleasure with Wide Quad High Definition (WQHD) that features 4 times the resolution of standard HD
- LED backlight technology offers visual brilliance with maximum efficiency
- 2560 x 1440 maximum resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- 16:9 widescreen resolution perfect for watching movies, playing video games and getting on with office work
- The built-in webcam ensures maximum productivity for having face-to-face communications
Additional information
| Weight | 12.4600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.40 × 24.10 × 16.40 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Number of Speakers | 2 |
| Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Number of Microphones | 2 |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Number of DisplayPort 1.4 ( | 1 |
| Response Time Details | 5ms GTG (Fast) |
| Glass Hardness | 3H |
| Features | Anti-glare,sRGB,ComfortView Plus,Low Blue Light,Flicker-free,Cable Lock Slot,Security Lock,2D Noise Reduction,3D Noise Reduction,Proximity Sensor On-screen Display (OSD),Wake on LAN (WOL),Easy Arrange,High Dynamic Range (HDR),PowerNap,Stand Lock |
| Weight with Stand (Approxim | 18.20 lb |
| Voltage Current | 2.50 Ah |
| Product Model | P2724DEB |
| Height with Stand | 17.35" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Product Type | LED Monitor |
| Number of USB Type-C 3.2 Ge | 1 |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| USB | Yes |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109 |
| Number of USB Ports | 6 |
| Brightness | 350 Nit |
| Screen Mode | WQHD |
| Width with Stand | 24.09" |
| Response Time | 5 ms |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| TCO Certified | Yes |
| Stand Adjustments | Swivel,Height,Pivot,Tilt |
| HDCP Supported | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Depth with Stand | 9.10" |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Product Series | P |
| Speakers | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Microphone | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Pixel Pitch | 9.2 mil |
| Manufacturer Website Addres | |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Packaged Quantity | 1 |
| Webcam | Yes |
| Built-in Devices | KVM Switch,USB Hub |
| USB Type-C | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | DELL-P2724DEB |
| Brand | Dell |




























Reviews
There are no reviews yet.