Acer Vero V7 V227Q E3 22″ Class Full HD LED Monitor – 16:9
Login to View Prices
Marketing Information from the Manufacturer
- LED Monitor offers maximum productivity with added dependability
- 21.5″ viewable screen size provides a spectacular viewing experience
- 4 ms response time diminishes ghosting, blurring, and streaking in fast-moving games and movies
- 250 Nit brightness gives an exceptional visible display for clear and consistent on-screen pictures
- The Vero V7 21.5″ monitor includes Full HD 1920×1080 resolution for staggering pixel-by-pixel picture execution
- LED backlight technology offers visual brilliance with maximum efficiency
- 1920 x 1080 maximum resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- 100 Hz standard refresh rate reduces blur to ensure maximum efficiency
- 16:9 widescreen resolution perfect for watching movies, playing video games and getting on with office work
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
Additional information
| Weight | 5.4200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.60 × 19.40 × 11.30 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Tearing Prevention Technolo | FreeSync (DisplayPort/HDMI) |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz – VGA,15 kHz to 115 kHz – HDMI,15 kHz to 115 kHz – DisplayPort |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Response Time Details | 4ms GTG |
| Number of Screens | 1 |
| Height with Stand | 15.32" |
| Package Contents | <ul><li> 1 x Vero V7 V227Q E3 Widescreen LED Monitor</li><li> 1 x HDMI Cable</li><li> 1 x DisplayPort Cable</li><li> 1 x Power Cord(US)</li></ul><p><br /></p> |
| Depth with Stand | 8.45" |
| Product Model | V227Q E3 |
| Weight with Stand (Approxim | 6.28 lb |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Backlight Technology | LED |
| HDMI | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| DisplayPort | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Size Class | 22" |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Width with Stand | 19.43" |
| Speakers | Yes |
| Brightness | 250 Nit |
| Product Series | V7 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Product Line | Vero V7 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Product Type | LED Monitor |
| Number of Speakers | 2.0 |
| Pixel Pitch | 9.5 mil |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| TCO Certified | Yes |
| Response Time | 4 ms |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver),TCO Certified |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| VGA | Yes |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| UPC | 0 |
| MPN | UM.WV7AA.302 |
| Brand | Acer |

















Reviews
There are no reviews yet.