Letter Size Adjustable Hanging File Folder Frame, 14″ to 18″ Long, Gray/Silver, 2/Box
Login to View Prices
Pendaflex metal hanging file folder frame makes file cabinet drawer or desk drawer ready for suspension filing of letter size files, documents and correspondence. The frame is constructed of heavy-gauge steel to withstand heavy loads, yet it’s lightweight and easy to assemble. It fits standard desk and file drawers and adjusts from 14″ to 18″ in length. Comes with black corner caps.
Additional information
| Weight | 2.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.83 × 1.77 × 9.91 in |
| Maximum Length/Capacity | 18" |
| Minimum Length/Capacity | 14" |
| Number of Sections | 1 |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 9.9" |
| For File Size | Letter |
| Hanging File Folder Rack Ty | Drawer Frame |
| Material(s) | Metal |
| Color Family | Gray |
| Global Product Type | Metal Hanging File Folder Racks |
| Color(s) | Gray/Silver |
| Width | 1.63" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 051648019930 |
| MPN | AFF24 |
| Brand | Pendaflex® |









Reviews
There are no reviews yet.