Jonti-Craft Mobile Fold-N-Lock Open Shelf Unit

Login to View Prices
Jonti-Craft Mobile Fold-n-Lock Open Shelf Unit – 29.5″ Height x 96″ Width x 15″ Depth – Floor – Foldable, Lockable, Stain Resistant, Sturdy – White – Baltic Birch Plywood – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | White |
| Product Material | Baltic Birch Plywood |
| Placement | Floor |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 29.5" |
| Width | 1996-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Mobile Fold-n-Lock Open Shelf Unit |
| Application/Usage | Gym |
| Manufacturer Part Number | 0292JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Fold-n-Lock offers generous shelf space at a youngster's height. Fold the wings together and lock the hasp when security is desired. The Fold-n-Lock provides 8' of storage. Each section is 48" wide x 15" deep. Kickplates prevent toe and finger pinching. Small objects can't get underneath. Easy-to-clean finish is as tough as the coating used on gym floors, resists stains and won't yellow. Storage unit is made of Baltic birch plywood for sturdy, light-duty storage. Construction employs the dowel-pin technique, increasing already-noteworthy strength. This design leaves the thickness of the material intact where most of the stress occurs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 142 lb |
Jonti-Craft Mobile Fold-N-Lock Open Shelf Unit

Login to View Prices
Jonti-Craft Mobile Fold-n-Lock Open Shelf Unit – 35.5″ Height x 96″ Width x 15″ Depth – Floor – Foldable, Lockable, Stain Resistant, Sturdy – White – Baltic Birch Plywood – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | White |
| Product Material | Baltic Birch Plywood |
| Placement | Floor |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 35.5" |
| Width | 1996-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Mobile Fold-n-Lock Open Shelf Unit |
| Application/Usage | Gym |
| Manufacturer Part Number | 0369JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Fold-n-Lock offers generous shelf space at a youngster's height. Fold the wings together and lock the hasp when security is desired. The Fold-n-Lock provides 8' of storage. Each section is 48" wide x 15" deep. Kickplates prevent toe and finger pinching. Small objects can't get underneath. Easy-to-clean finish is as tough as the coating used on gym floors, resists stains and won't yellow. Storage unit is made of Baltic birch plywood for sturdy, light-duty storage. Construction employs the dowel-pin technique, increasing already-noteworthy strength. This design leaves the thickness of the material intact where most of the stress occurs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 188 lb |









