Jewel Tone Notebook, Gold Twin-Wire, 1-Subject, Wide/Legal Rule, Purple Cover, (80) 9.5 x 7.25 Sheets
Login to View Prices
287 in stock
SKU:
MEA49556
Categories: Notebooks & Journals, Office
Business notebook has a fashionable design with jewel tone covers that are soft to the touch. Ruled notebook pages keep handwriting neatly aligned. Notebook is undated for anytime use. Sheets include a date box in top right corner to record month, date and year. Front cover features the word “notes” stamped in gold along with the Cambridge® brand name. White paper with gray ruling. Includes 80 double-sided sheets; 160 ruled pages.
Additional information
| Weight | 0.7290 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.56 × 7.50 × 9.50 in |
| Sheet Perforation Details | Macro-Perforation |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Book-Binding Details | Twin-Wire |
| Note-Rule Lines per Sheet | 30 |
| Ship Class Code | M |
| Cover Color | Purple |
| Sheets per Book/Journal | 80 |
| Dated/Undated | Undated |
| Number of Pockets | 0 |
| Sheet-Ruling Color | Gray |
| Book-Binding Edge | Side |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Book-Binding Type | Wire-O |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Global Product Type | Business Notebooks & Journals |
| Book Width | 7.25" |
| Total Recycled Content Perc | 30% |
| Front-Cover Material | Senzo |
| Cover Design/Theme | Jewel Tone |
| Special Features | Twinwire—Wirebound with gold twinwire. |
| Back-Cover Material | Senzo |
| Post-Consumer Recycled Cont | 30% |
| Sheet Color | White |
| Sheet Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Book-Spine Length | 9.5" |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 9.5 x 7.25 |
| Sheet Rule/Format Type | Wide/Legal Rule |
| Sheet Ruling Size | 11/32" |
| Color Family | Purple |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 043100495567 |
| MPN | 49556 |
| Brand | Cambridge® |
Be the first to review “Jewel Tone Notebook, Gold Twin-Wire, 1-Subject, Wide/Legal Rule, Purple Cover, (80) 9.5 x 7.25 Sheets” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.