B5 Size Eco Project Book, 4-Subject, Medium/College Rule, Cork/Multicolor Cover, (100) 9.8 x 6.9 Sheets
Login to View Prices
4153 in stock
The brand new Pukka Planet range brings you a variety of bold and brilliant designs. Premium quality, bright, 80 gsm paper allows you to use a variety of pens without bleeding or leaking through to the other side. The wirebound spine makes it easy to hold in one hand, making it great for keeping a log or taking notes. Users find this 4-subject Project Book notebook, with its double ring binding, repositionable dividers, and sturdy interior pockets, a convenient and comprehensive multi-course solution. The smaller B5 size fits conveniently in a briefcase or backpack. People expect more from Pukka Pad products and that’s what they get.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 2.8380 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.75 × 7.41 × 0.39 in |
| Book-Binding Details | Wire-O: Hard Cover |
| Book-Spine Length | 9.84" |
| Number of Section Dividers | 4 |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Note-Rule Lines per Sheet | 32 |
| Sheet Ruling Size | 7.14 mm |
| Dated/Undated | Undated |
| Sheet Basis Weight (lb) | 21 lb Bond |
| Book Width | 7.48" |
| Number of Pockets | 0 |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Sheets per Book/Journal | 100 |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 9.8 x 6.9 |
| Columns per Sheet | 1 |
| Sheet Perforation Details | Micro-Perforation |
| Sheet-Ruling Color | Gray |
| Book-Binding Edge | Side |
| Book-Binding Type | Wire-O |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Global Product Type | Business Notebooks & Journals |
| Cover Design/Theme | Cork |
| Back-Cover Material | Cork PU |
| Front-Cover Material | Cork PU |
| Cover Color | Cork/Multicolor |
| Total Recycled Content Perc | 90% |
| Sheet Color | White |
| Color Family | Multicolor |
| Number of Subjects/Sections | 4 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 90% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| UPC | 05032608398567 |
| MPN | 9856SPP |
| Brand | PUKKA PAD® |


















Reviews
There are no reviews yet.