Idea Collective Professional Notebook, 1-Subject, Medium/College Rule, Gray Cover, (80) 8 x 4.87 Sheets
Login to View Prices
8 in stock
SKU:
OXF57010IC
Categories: Notebooks & Journals, Office
This softcover notebook combine premium details like smooth white paper and light gray rulings with practical features like a date header, perforated sheets and purpose field for better organization. The double-wire binding allows pages to lay flat for easier note taking.
Additional information
| Weight | 0.5170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.07 × 5.87 × 0.60 in |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Front-Cover Material | Polypropylene |
| Back-Cover Material | Polypropylene |
| Book-Binding Details | Twin-Wire: Flexible Cover |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Sheets per Book/Journal | 80 |
| Dated/Undated | Undated |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 8 x 4.87 |
| Book Width | 4.87" |
| Number of Pockets | 0 |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Sheet Perforation Details | Micro-Perforation |
| Sheet-Ruling Color | Gray |
| Book-Binding Edge | Side |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Book-Binding Type | Wire-O |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Book-Spine Length | 8" |
| Global Product Type | Business Notebooks & Journals |
| Cover Color | Gray |
| Sheet Color | White |
| Color Family | Gray |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 025932570100 |
| MPN | 57010IC |
| Brand | Oxford™ |
Be the first to review “Idea Collective Professional Notebook, 1-Subject, Medium/College Rule, Gray Cover, (80) 8 x 4.87 Sheets” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.