PROFESSIONAL. AFFORDABLE. DURABLE.
The Jabra BIZ 1500 is an entry level, low cost, professional corded headset for all-day conversations.
- Noise-cancelling microphone
- Foam ear cushions to keep ears cool
- Jabra Spin Boom Arm (270 degrees)
- Effectively cancels outside noise to eliminate distortion with maximum sound efficiency
- Sharp looking over head design will give you a comfortable fit
- The 1500 headset provides plenty of freedom with wired connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design to ensure maximum Headset usage efficiency
- Noise cancellation provides exceptional hearing under loud environments
- Features Quick Disconnect connector
- Listen to your tape recordings or use them when listening to telephone calls on Skype with these mono sound headset
- These supra-aural BIZ give you the comfort of portability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 20 Hz-4.50 kHz
- Digital Signal Processing (DSP) feature for better reliability and ensure maximum productivity
Additional information
| Weight | 1.6900 lbs |
|---|---|
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 4.50 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Product Model | 1500 |
| Cable Length | 3.12 ft |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Sound Mode | Mono |
| Product Type | Headset |
| Microphone Design | Boom |
| Form Factor | Supra-aural |
| Product Line | BIZ |
| Host Interface | Quick Disconnect |
| Package Contents | <ul> <li>BIZ 1500 Headset</li> <li>Warranty Card</li> <li>Warning Card</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Features | Digital Signal Processing (DSP),Comfortable,Noise Reduction,In-line Remote,Flexible Microphone,Echo Cancellation,Adjustable Boom,High-Resolution Audio,PeakStop,In-Line Controller,Padded Ear Cup,Durable,Wideband Audio,Lightweight,Adjustable Headband |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Jabra |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Impedance | 300 Ohm |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 1513-0157 |
| Brand | Jabra |














Reviews
There are no reviews yet.