Clarity, Comfort and Affordability
For people who spend most of their day on the phone, a comfortable headset can make all the difference. The stylish V7 HU411 Mono Headset is lightweight yet durable and easy to use. Connect to a PC or Mac® through Plug-and-Play USB and convenient inline volume and mute control.
The HU411 Mono Headset includes premium features like echo cancellation, a noise-cancelling mic, and digital signal processing to reduce outside noise.
Designed with comfort in mind, the adjustable padded headband and leatherette ear pad are perfect for all-day wear. The omni-directional boom microphone provides 300° of rotation suitable for right or left side use.
Suitable for use with Skype, MS-Teams, and many other popular teleconferencing applications.
- Lightweight; Comfortable design
- Memory-foam Padded Headband & Ear pad
- 300° Rotatable Noise Cancelling Boom Microphone
- Plug-and-Play USB Connector with In-line control for Volume & Mute
Additional information
| Weight | 2.8900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.00 × 6.40 in |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | V7 |
| Microphone Technology | Echo Cancelling,Noise Cancelling,Omni-directional |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Host Interface | USB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Product Line | Deluxe |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Sound Mode | Mono |
| Product Type | Headset |
| Form Factor | Supra-aural |
| Microphone Design | Boom/On-cable |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Minimum Frequency Response | 31.50 Hz |
| Product Model | HU411 |
| Package Contents | <ul> <li>Deluxe USB Mono Headset with Boom Mic</li> <li>Users Guide</li> <li>Warranty and Compliance Documents</li> </ul> |
| Color | Black,Silver |
| Driver Size | 1.06" |
| Packing | Blister |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Cable Length | 5.91 ft |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | HU411 |
| Brand | V7 |



















Reviews
There are no reviews yet.