Professional-sounding conversations. Wherever you work.
- Wireless range up to 150m/490 ft
- Noise-cancelling microphone
- SafeTone™ 2.0 hearing protection
- DECT Security Level C
- Durable, flexible USB adapter
- Works with all leading communications platforms
- Provides exceptional quality sound with greater immersion
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for a longer duration
- DECT wireless technology keeps your conversations safe and secure
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone
- Stay connected smoothly with a wireless range of 492.1 ft
- Noise Cancelling microphone technology ensures maximum dependability and optimal performance
- USB Type A host interface for reliable data transfer and enhanced performance
- Immense yourself in quality sound with this stereo headset
- Open-back headset gives you a more speaker like listening experience
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 40 Hz-16 kHz
Additional information
| Weight | 2.9300 lbs |
|---|---|
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Earpiece Design | On-ear |
| Color | Black |
| Features | Rechargeable Battery,PeakStop,SafeTone 2.0 Technology,Sleep Mode,Replaceable Battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Package Contents | <ul> <li>Engage 55 Headset</li> <li>USB Adapter</li> <li>USB Cable</li> <li>Travel Pouch</li> <li>Safety Information and Warranty</li> </ul> |
| Microphone Technology | Noise Cancelling,Uni-directional,MEMS Technology |
| Earpiece Type | Binaural |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Type | Headset |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Wireless Operating Distance | 492.1 ft |
| Product Line | Engage 55 |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Packing | Box |
| Host Interface | USB Type A |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Wireless Technology | DECT |
| Form Factor | Open |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Jabra |
| Integrated Microphone | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | 9559-450-125 |
| Brand | Jabra |
























Reviews
There are no reviews yet.