V7 Safe sound Education K-12 Headset with Microphone, volume limited, antimicrobial, 2m cable, 3.5mm, Laptop Computer, Chromebook, PC – Black, Red
Login to View Prices
1064 in stock
SKU:
IMS7FL206
Categories: Audio Electronics, Headsets/Earsets
V7’s Safe sound Education focused headphones are engineered with a built-in, volume-limiting circuitry that caps the sound automatically at 90 dB. Our headset minimizes the risk of damaging children’s hearing and incorporates antimicrobial materials on all surfaces.
- Volume Limited; Adheres to IEC, ITU, & WHO recommendations <90dB
- Antimicrobial Surfaces & Earpads
- Noise Cancelling Boom Microphone
- Includes Resealable Anti-Lice Storage Bag
- 2m (78.7″) cable with 3.5mm analog connector
Additional information
| Weight | 5.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 68.60 in |
| Color | Black,Red |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | V7 |
| Sound Pressure Level | 90 dB |
| Earpiece Type | Binaural |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Product Type | Headset |
| Microphone Design | Boom |
| Form Factor | Supra-aural |
| Impedance | 32 Ohm |
| Compatibility | <ul> <li>Laptop</li> <li>Chromebook</li> <li>PC</li> </ul> |
| Driver Size | 1.18" |
| Features | Mute Button,Anti-microbial,Volume Limiter |
| Package Contents | <ul> <li>HA530E Headset</li> <li>Resealable Anti-Lice Storage Bag</li> </ul> |
| Product Model | HA530E |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Integrated Microphone | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0662919107753 |
| MPN | HA530E |
| Brand | V7 |
Be the first to review “V7 Safe sound Education K-12 Headset with Microphone, volume limited, antimicrobial, 2m cable, 3.5mm, Laptop Computer, Chromebook, PC – Black, Red” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.