Industrial-Strength Heavy-Duty Fasteners, 2″ x 4″, Black, 2/Pack
Login to View Prices
Extra strong hook and loop fasteners hold up to 10 lbs. Waterproof adhesive. Ideal for indoor or outdoor use. Sticks to most surfaces, including plastic. Excellent for indoor or outdoor use where extra holding power is needed.Package Includes: (2) Sets of 2″ x 4″ Fasteners
Additional information
| Weight | 0.0550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.25 × 3.00 × 1.00 in |
| Weight Capacity | Up to 10 lbs |
| Special Features | Industrial-Strength |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color(s) | Black |
| Use Environment & Rating | Indoor/Outdoor Heavy-Duty |
| Tape Pad Size | 2" x 4" |
| Package Includes | (2) Sets of 2" x 4" Fasteners |
| Hook and Loop Fastener Type | Heavy-Duty Strip |
| Global Product Type | Complete Hook & Loop Fastener Sets |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 075967901998 |
| MPN | 90199 |
| Brand | VELCRO® Brand |














Reviews
There are no reviews yet.