Industrial Extra Shelf Pack, 48w x 18d x 1.5h, Steel, Metallic Gray, 2/Pack
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
SAF5293GR
Categories: Bookcases & Shelving, Furniture
The Industrial Extra Shelf Pack is a durable, extra strength shelving accessory sold in packs of two shelves. The storage shelves are furnished with a powder-coated finish for durability.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 22.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.25 × 19.50 × 4.00 in |
| Shelf Type(s) | Adjustable |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Shelves |
| Overall Depth | 18" |
| Overall Height | 1.5" |
| Overall Width | 48" |
| Color(s) | Metallic Gray |
| Maximum Weight Capacity | 2,500 lbs |
| Series Name | Safco® Industrial Wire Shelving |
| Material(s) | Steel |
| Color Family | Gray |
| Shelf Depth | 18" |
| Shelf Capacity (Weight) | 1,000 lbs |
| Ship Class Code | S |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073555529333 |
| MPN | 5293GR |
| Brand | Safco® |
Be the first to review “Industrial Extra Shelf Pack, 48w x 18d x 1.5h, Steel, Metallic Gray, 2/Pack” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.