Stainless Steel Economy Overshelf, 32w x 16d x 11.5h, Stainless Steel, Silver, 2/Pallet
Login to View Prices
The Economy Overshelf is a wall-mounted shelving solution constructed from durable 18-gauge T-430 stainless steel. It features a 1.5″ rear turn-up for added stability and is supported by two 8″ angle supports, providing a robust and space-efficient storage option.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 62.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.00 × 37.00 × 18.00 in |
| Color Family | Silver |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | NSF Certified |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Color(s) | Silver |
| Overall Height | 11.5" |
| Global Product Type | Shelves |
| Overall Width | 32" |
| Number of Shelves | 2 |
| Overall Depth | 16" |
| Shelf Depth | 16" |
| Shelf Capacity (Weight) | 255 lbs |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 840653106984 |
| MPN | 2WSE-1632 |
| Brand | BK Resources |














Reviews
There are no reviews yet.