NSF Certified 4-Shelf Wire Shelving Kit with Casters, 48w x 18d x 72h, Black
Login to View Prices
1951 in stock
Ideal storage solution for commercial use. Snap-together design assembles in minutes. Strong welded wire construction provides exceptional strength and stability. Open design allows air circulation and reduces dust build-up. Finish on surface prevents corrosion in wet, humid environments. Safeguards for freezer, restaurant, food service, indoor/outdoor, or other wet/dry storage requirements.Package Includes: (4) Shelves; (4) Posts; (4) Casters (2 locking); Shelf Clips
Additional information
| Weight | 54.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.41 × 18.70 × 6.69 in |
| Shelf Capacity (Weight) | 600 lbs |
| Global Product Type | Food Service Racks |
| Compliance Standards | NSF Certified for Dry Only Environments |
| Disclaimer Statement | Use of casters may reduce total weight capacity of unit. |
| Series Name | Alera® Commercial Wire Shelving with Casters |
| Ship Class Code | F |
| Special Features | Up to 600 lbs. per shelf (evenly distributed) when used without casters. |
| Package Includes | Shelf Clips |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Overall Depth | 18" |
| Overall Height | 72" |
| Overall Width | 48" |
| Material(s) | Steel |
| Shelf Depth | 18" |
| Shelf Thickness | 1" |
| Number of Shelves | 4 |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167923655 |
| MPN | ALESW604818BL |
| Brand | Alera® |



















Reviews
There are no reviews yet.