HSM shredstar S10 Strip Cut Shredder – Strip Cut – 10 Per Pass – for shredding CD, DVD, Paper, Paper Clip, Staples, Credit Card – 0.250″ Shred Size – P-2/O-1/T-1/E-2 – 8.66″ Throat – 4.80 gal Wastebin Capacity – White
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Shredding Item | Credit Card |
| Security Level | P-2/O-1/T-1/E-2 |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 15.2" |
| Width | 13.6" |
| Depth | 9.7" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | HSM |
| Features | Removable Waste Bag |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | S10 |
| Product Name | shredstar S10 Strip Cut Shredder |
| Power Consumption | 125 W |
| Product Line | shredstar |
| Throat Width | 8.66" |
| Application/Usage | Home/Office |
| Input Voltage | 120 V |
| Manufacturer Part Number | 1042123 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Shredstar Strip-Cut Shredder destroys up to 10 sheets of paper, creating 37 strip-cut particles per page for professional data protection in the workplace. A separate disc-cutting unit empties into its own waste container to keep your various waste materials separated. Quiet operation keeps its operating noise to a minimum to prevent distracting others in quiet environments. Removable housing top allows you to quickly empty the 4.8-gallon bin for effortless disposal. Shredder is designed to destroy paper, credit cards, discs, staples and paper clips. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.250" |
| Shred Type | Strip Cut |
| Weight (Approximate) | 8.58 lb |











