Fellowes LX85 Cross-cut Shredder – Non-continuous Shredder – Cross Cut – 12 Per Pass – for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card, Junk Mail – 0.156″ x 1.250″ Shred Size – P-4 – 20 Minute Run Time – 30 Minute Cool Down Time – 5 gal Wastebin Capacity – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 12 Per Pass |
| Shredding Item | Junk Mail |
| Security Level | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Maximum Run Time | 20 Minute |
| Wastebin Capacity | 5 gal |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 19.5" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 13.4" |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Quiet Operation |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | LX85 |
| Product Name | LX85 Cross-cut Shredder |
| Manufacturer Part Number | 4400401 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Shredder with a P-4 security level destroys 12 sheets per pass into cross-cut particles to prevent others from viewing your sensitive papers. Multipurpose design also safely shreds staples, paper clips and plastic credit cards. Elevated design adds a professional style to any environment. Five-gallon bin with an easy liftoff head allows quick disposal as needed. Shredder shreds up to six minutes before a 30-minute cooldown period is required. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064680015.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.156" x 1.250" |
| Shred Type | Cross Cut |
| Weight (Approximate) | 15.08 lb |
Fellowes LX85 Cross-cut Shredder – Non-continuous Shredder – Cross Cut – 12 Per Pass – for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card, Junk Mail – 0.156″ x 1.250″ Shred Size – P-4 – 20 Minute Run Time – 30 Minute Cool Down Time – 5 gal Wastebin Capacity – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 12 Per Pass |
| Shredding Item | Junk Mail |
| Security Level | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Maximum Run Time | 20 Minute |
| Wastebin Capacity | 5 gal |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 19.5" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 13.4" |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Quiet Operation |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | LX85 |
| Product Name | LX85 Cross-cut Shredder |
| Manufacturer Part Number | 4400401 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Shredder with a P-4 security level destroys 12 sheets per pass into cross-cut particles to prevent others from viewing your sensitive papers. Multipurpose design also safely shreds staples, paper clips and plastic credit cards. Elevated design adds a professional style to any environment. Five-gallon bin with an easy liftoff head allows quick disposal as needed. Shredder shreds up to six minutes before a 30-minute cooldown period is required. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064680015.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.156" x 1.250" |
| Shred Type | Cross Cut |
| Weight (Approximate) | 15.08 lb |












