Fellowes LX45 Cross-cut Shredder – Non-continuous Shredder – Cross Cut – 8 Per Pass – for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card – 0.156″ x 1.563″ Shred Size – P-4 – 6 Minute Run Time – 20 Minute Cool Down Time – 4 gal Wastebin Capacity – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 8 Per Pass |
| Shredding Item | Credit Card |
| Security Level | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Cool Down Time | 20 Minute |
| Maximum Run Time | 6 Minute |
| Wastebin Capacity | 4 gal |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 15.8" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 8.7" |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | LX45 |
| Product Name | LX45 Cross-cut Shredder |
| Manufacturer Part Number | 4400201 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Shredder with a P-4 security level destroys eight sheets per pass into cross-cut particles to prevent others from viewing your sensitive papers. Multipurpose design also safely shreds staples, paper clips and plastic credit cards. Elevated design adds a professional style to any environment. Four-gallon bin with an easy liftoff head allows quick disposal as needed. Shredder shreds up to six minutes before a 20-minute cooldown period is required. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064680016.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.156" x 1.563" |
| Shred Type | Cross Cut |
| Weight (Approximate) | 9.04 lb |
Fellowes LX45 Cross-cut Shredder – Non-continuous Shredder – Cross Cut – 8 Per Pass – for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card – 0.156″ x 1.563″ Shred Size – P-4 – 6 Minute Run Time – 20 Minute Cool Down Time – 4 gal Wastebin Capacity – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 8 Per Pass |
| Shredding Item | Credit Card |
| Security Level | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Cool Down Time | 20 Minute |
| Maximum Run Time | 6 Minute |
| Wastebin Capacity | 4 gal |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 15.8" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 8.7" |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | LX45 |
| Product Name | LX45 Cross-cut Shredder |
| Manufacturer Part Number | 4400201 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Shredder with a P-4 security level destroys eight sheets per pass into cross-cut particles to prevent others from viewing your sensitive papers. Multipurpose design also safely shreds staples, paper clips and plastic credit cards. Elevated design adds a professional style to any environment. Four-gallon bin with an easy liftoff head allows quick disposal as needed. Shredder shreds up to six minutes before a 20-minute cooldown period is required. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064680016.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.156" x 1.563" |
| Shred Type | Cross Cut |
| Weight (Approximate) | 9.04 lb |











