HSM SECURIO B35 1/4″ Strip-Cut Shredder – Strip Cut – 42 Per Pass – 1 Per MinuteCD/DVD – for shredding Staples, Paper Clip, CD, DVD, Paper, Credit Card, Customer Card – 0.23″ Shred Size – P-2/O-2/T-2/E-2 – 17.32 ft/min – 15.75″ Throat – Continuous Duty Operation – 34.30 gal Wastebin Capacity – 590 W – White
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Motor Power | 590 W |
| Shred Speed | 17.32 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 42 Per Pass |
| CD/DVD Shred Capacity | 1 Per Minute |
| Shredding Item | Customer Card |
| Security Level | P-2/O-2/T-2/E-2 |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 34.30 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 34.3" |
| Width | 13" |
| Depth | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | HSM |
| Features | Auto Reverse Technology |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | B35 |
| Product Name | Securio B35S Strip-cut Shredder |
| Power Consumption | 589.10 W |
| Product Line | SECURIO |
| Throat Width | 15.75" |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | HSM1921113 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Strip-cut mobile shredder features optimized cutting device technology that destroys 35 to 45 sheets of paper, creating 38 strip-cut particles per page. It also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs. High-quality materials provide safety and durability. Automatic paper feed with overload protection reduces paper jams. Continuous-duty operation ensures continual shredding with no downtime. Energy Management Control System EcoSmart allows particularly low power consumption of 0.1 watts in standby mode. Quiet operation minimizes noise development in the workplace. Cutting rollers are made of hardened solid steel. With a Comprehensive Safety System, shredder is UL Approved and CE-Certified. Design also includes inspection window to monitor filling level, multifunction element for intuitive operation, and light barrier for automatic start/stop.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028869471.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.228" |
| Shred Type | Strip Cut |
| Weight (Approximate) | 106.50 lb |














