HSM Pure 530 Strip-Cut Shredder – Strip Cut – 28-30 Per Pass – 21 gal Waste Capacity
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>3-year parts, LifeTime cutter</p> |
| Sheet Shred Capacity | 30 Per Pass |
| Shredding Item | Credit Card |
| Security Level | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 21 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 28" |
| Width | 19.5" |
| Depth | 14.3" |
| Brand Name | HSM |
| Features | Comprehensive Safety System |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | 530 |
| Product Name | Pure 530 Strip-Cut Shredder |
| Power Consumption | 590 W |
| Product Line | Pure |
| Application/Usage | Office |
| Input Voltage | 115 V |
| Manufacturer Part Number | HSM2351213 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Perfect for the demanding workplace, this continuous-duty document shredder features a powerful engine, optimally tuned cutting components and quiet shredding. Cutting rollers made of hardened solid steel shred 28 to 30 sheets of paper into small 1/4" strips (P-2 security) in one pass. Shredder also shreds staples, paper clips, credit cards and CDs/DVDs. Paper feed with overload protection reduces paper jams. Equipped with a comprehensive safety system, the device automatically switches off if pressure is applied to the safety element. Energy management control system means low power consumption in standby mode. Removable waste container provides effortless emptying and holds 21 gallons. Inspection window clearly indicates when you need to empty the bin. TAA-compliant, mobile shredder also includes automatic start/stop, high-quality wooden cabinet with door, and an 11-3/4" wide paper entry. It uses a 34-gallon shred bag.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1035121355.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Type | Strip Cut |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | Warranty: 2 Year Parts, LifeTime |
| Weight (Approximate) | 60 lb |
HSM Pure 530 Strip-Cut Shredder – Continuous Shredder – Strip Cut – 30 Per Pass – for shredding Staples, Paper, Paper Clip, CD, DVD – 0.250″ Shred Size – P-2 – 11.75″ Throat – 21 gal Wastebin Capacity – White – TAA Compliant
Additional information
| Brand | HSM GmbH + Co. KG |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 30 Per Pass |
| Shredding Item | DVD |
| Security Level | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 21 gal |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 28" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 14.3" |
| Brand Name | HSM |
| Features | Auto Start/Stop |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Product Model | 530 |
| Product Name | Pure 530 Strip-Cut Shredder |
| Product Line | Pure |
| Throat Width | 11.75" |
| Manufacturer Part Number | 2351213 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Perfect for the demanding workplace, this continuous-duty document shredder features a powerful engine, optimally tuned cutting components and quiet shredding. Cutting rollers made of hardened solid steel shred 28 to 30 sheets of paper into small 1/4" strips (P-2 security) in one pass. Shredder also shreds staples, paper clips, credit cards and CDs/DVDs. Paper feed with overload protection reduces paper jams. Equipped with a comprehensive safety system, the device automatically switches off if pressure is applied to the safety element. Energy management control system means low power consumption in standby mode. Removable waste container provides effortless emptying and holds 21 gallons. Inspection window clearly indicates when you need to empty the bin. TAA-compliant, mobile shredder also includes automatic start/stop, high-quality wooden cabinet with door, and an 11-3/4" wide paper entry. It uses a 34-gallon shred bag.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.250" |
| Shred Type | Strip Cut |


















