GBC ShredMaster PS06-02 Strip-Cut Paper Shredder – Non-continuous Shredder – Strip Cut – 6 Per Pass – for shredding Staples, Paper Clip – P-2 – 5.90 ft/min – 9″ Throat – 2 Minute Run Time – 2.38 gal Wastebin Capacity – Black, Chrome
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>2 years</p> |
| Shred Speed | 5.90 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 6 Per Pass |
| Shredding Item | Paper Clip |
| Security Level | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Maximum Run Time | 2 Minute |
| Wastebin Capacity | 2.38 gal |
| Product Color | Chrome |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.3" |
| Width | 6.1" |
| Brand Name | GBC |
| Features | Manual Reverse |
| Length | 12.6" |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | PS06-02 |
| Product Name | ShredMaster PS06-02 Strip-Cut Paper Shredder |
| Product Line | ShredMaster |
| Throat Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Application/Usage | Home/Office |
| Manufacturer Part Number | 1757402 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Strip-cut shredder with a six-sheet capacity provides dependable shredding in a highly convenient package. P-2 level security cuts papers into long, skinny strips to meet your basic security needs. 2.38-gallon bin provides plenty of space for shreds to handle your daily demands in busy offices. Durable blades shred through staples and paper clips, and are covered to help prevent injuries. Manual-reverse jam prevention allows you to clear jams with ease. Plus, the user-friendly slider interface ensures ease of use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Type | Strip Cut |
| Limited Warranty | 2 Year |










