Dahle 40406 Oil-Free Paper Shredder w/Jam Protection – Non-continuous Shredder – Strip Cut – 34 Per Pass – for shredding Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card, CD, DVD – 0.250″ x 0.250″ Shred Size – P-2 – 22 ft/min – 10.25″ Throat – 10 Minute Run Time – 20 Minute Cool Down Time – 30 gal Wastebin Capacity – 2013.39 W – Gray
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Motor Power | 2013.39 W |
| Shred Speed | 22 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 34 Per Pass |
| Shredding Item | DVD |
| Security Level | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Noise Level Without Load | 51 dB |
| Recommended Number Of Users | 2001-03-05T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Cool Down Time | 20 Minute |
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Wastebin Capacity | 30 gal |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | Czech Republic |
| Height | 36.8" |
| Width | 21.5" |
| Certifications & Standards | <p>ETL</p> |
| Brand Name | Dahle |
| Features | Rubber Shock Mount |
| Length | 17.3" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 40406 |
| Product Name | 40406 Oil-Free Paper Shredder w/Jam Protection |
| Throat Width | 10.25" |
| Input Voltage | 115 V AC |
| Manufacturer Part Number | 40406-05997 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | For proper destruction of confidential information, the 40406 Oil-Free Office Shredder features maintenance-free operation, precision-milled cutting cylinders and automatic jam protection. This P-2 shredder produces a 1/4" particle size and holds up to 30 gallons of shredded waste. Automatic jam protection reverses motor in the event of an overfeed. With SmartPower Energy Management, you can save on electrical costs as the machine automatically powers down after 30 minutes when not in use. German-engineered, strip-cut shredder delivers oil-free shredding so you can save money on supplies and shred at optimal performance without the aid of oil. It also offers 10-1/4" feed width, quiet operation at 51 decibels, 30 to 34-sheet capacity and the convenience of automatic on/off and bag-full auto off. This machine can shred staples, paper clips, credit cards and CDs/DVDs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022572120.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>40406 Oil-Free Paper Shredder</li> <li>Shred Bags (10)</li> <li>1.7 oz. Bottle of Shredder Oil</li> <li>Power Cable</li> <li>Shred Bag Retaining Ring</li> <li>Hex Key</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>User Guide</li> </ul> |
| Shred Size | 0.250" x 0.250" |
| Shred Type | Strip Cut |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 97 lb |
Dahle 40406 Oil-Free Paper Shredder w/Jam Protection – Non-continuous Shredder – Strip Cut – 34 Per Pass – for shredding Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card, CD, DVD – 0.250″ x 0.250″ Shred Size – P-2 – 22 ft/min – 10.25″ Throat – 10 Minute Run Time – 20 Minute Cool Down Time – 30 gal Wastebin Capacity – 2013.39 W – Gray
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Motor Power | 2013.39 W |
| Shred Speed | 22 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 34 Per Pass |
| Shredding Item | DVD |
| Security Level | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Noise Level Without Load | 51 dB |
| Recommended Number Of Users | 2001-03-05T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Cool Down Time | 20 Minute |
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Wastebin Capacity | 30 gal |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | Czech Republic |
| Height | 36.8" |
| Width | 21.5" |
| Certifications & Standards | <p>ETL</p> |
| Brand Name | Dahle |
| Features | Rubber Shock Mount |
| Length | 17.3" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 40406 |
| Product Name | 40406 Oil-Free Paper Shredder w/Jam Protection |
| Throat Width | 10.25" |
| Input Voltage | 115 V AC |
| Manufacturer Part Number | 40406-05997 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | For proper destruction of confidential information, the 40406 Oil-Free Office Shredder features maintenance-free operation, precision-milled cutting cylinders and automatic jam protection. This P-2 shredder produces a 1/4" particle size and holds up to 30 gallons of shredded waste. Automatic jam protection reverses motor in the event of an overfeed. With SmartPower Energy Management, you can save on electrical costs as the machine automatically powers down after 30 minutes when not in use. German-engineered, strip-cut shredder delivers oil-free shredding so you can save money on supplies and shred at optimal performance without the aid of oil. It also offers 10-1/4" feed width, quiet operation at 51 decibels, 30 to 34-sheet capacity and the convenience of automatic on/off and bag-full auto off. This machine can shred staples, paper clips, credit cards and CDs/DVDs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022572120.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>40406 Oil-Free Paper Shredder</li> <li>Shred Bags (10)</li> <li>1.7 oz. Bottle of Shredder Oil</li> <li>Power Cable</li> <li>Shred Bag Retaining Ring</li> <li>Hex Key</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>User Guide</li> </ul> |
| Shred Size | 0.250" x 0.250" |
| Shred Type | Strip Cut |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 97 lb |


















