HP Z2 G9 Workstation – Intel Core i9 14th Gen i9-14900K – 32 GB – 1 TB SSD – Mini PC
Login to View Prices
Z by HP Desktops
Desktop workstation PCs for technical and creative professionals who demand high performance for the world’s heaviest workloads.
- Windows 11 Pro OS makes you more productive and creative
- 1 TB SSD capacity offers amazing storage room for all your critical data
- With 32 GB of memory, users can run many programs without losing execution performance
- Optimize your workflows by sharing the resources of the workstation with Ethernet connectivity
- 280 W power supply unit (PSU) included
Additional information
| Weight | 5.2900 lbs |
|---|---|
| Product Series | Z2 G9 |
| Form Factor | Mini PC |
| Drive Type | SSD |
| Graphics Controller Model | T1000 |
| Bluetooth | Yes |
| Product Type | Workstation |
| Processor Model | i9-14900K |
| Standard Memory | 32 GB |
| Wireless LAN | Yes |
| Memory Clock Speed | 5.60 GHz |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 SuperSpeed USB Type-C 20Gbps signaling rate |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| vPro Technology | No |
| Maximum Power Supply Wattag | 280 W |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Operating System Platform | Windows |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of Total Memory Slot | 2.0 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Additional Warranty Informa | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Package Contents | <li>Z2 Mini G9 Workstation</li><li>HP USB 320K Keyboard</li><li>HP Wired 320M Mouse</li><li>280 W External Power Adapter</li> |
| Processor Threads | 32 |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Error Checking | Non-ECC |
| Graphics Memory Accessibili | Dedicated |
| Graphics Controller Manufac | NVIDIA |
| Total Solid State Drive Cap | 1 TB |
| USB Type-C | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | A12R0UT#ABA |
| Brand | HP |

















Reviews
There are no reviews yet.