HP Z2 G9 Workstation – Intel Core i7 14th Gen i7-14700 – 32 GB – 1 TB SSD – Tower
Login to View Prices
Z by HP Desktops
Desktop workstation PCs for technical and creative professionals who demand high performance for the world’s heaviest workloads.
- Windows 11 Pro OS smartly manages your hardware and runs routine applications efficiently
- 1 TB SSD capacity for spacious storage with faster data transfer speed than standard hard drives. It can hold tons of digital content, files and documents.
- 32 GB of gigantic memory enables you to do multitasking and run intensive games lag-free
- You can get data transfer speed up to 10 Mbps with Ethernet connectivity
- 700 W power supply unit (PSU) fulfills your system’s power requirements
Additional information
| Weight | 15.8700 lbs |
|---|---|
| Product Series | Z2 G9 |
| Drive Type | SSD |
| Product Type | Workstation |
| Package Contents | <li>Z2 Tower G9 Workstation</li><li>HP Wired Desktop 320K Keyboard</li><li>HP Wired 320M Mouse</li> |
| Processor Model | i7-14700 |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Graphics Controller Model | RTX A4000 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Number of Total Memory Slot | 4.0 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| DisplayPort | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W680 |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Operating System Platform | Windows |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Maximum Power Supply Wattag | 700 W |
| Form Factor | Tower |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Additional Warranty Informa | 3 year (3/3/3) limited warranty includes 3 years of parts, labor and on-site repair. |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| Graphics Memory Accessibili | Dedicated |
| Graphics Controller Manufac | NVIDIA |
| Processor Threads | 28 |
| Total Solid State Drive Cap | 1 TB |
| UPC | 0 |
| MPN | A1NY4UT#ABA |
| Brand | HP |

















Reviews
There are no reviews yet.