Lenovo ThinkStation P5 30GA005TUS Workstation – 1 x Intel Xeon Octa-core (8 Core) w3-2435 3.10 GHz – 64 GB DDR5 SDRAM RAM – 2 TB SSD
Login to View Prices
THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
- Experience high performance, built-in security and remote management capabilities with the Intel Xeon 3.10 GHz processor
- Windows 11 Pro for Workstations OS smartly manages your hardware and runs routine applications efficiently
- 2 TB SSD capacity offers amazing storage room for all your critical data
- With 64 GB of memory, users can run many programs without losing execution performance
- Up to 10x faster than standard Ethernet connectivity and provides high-performance uplinks
- 1000 W power supply unit (PSU) fulfills your system’s power requirements
Additional information
| Weight | 41.8900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.90 × 6.50 × 17.60 in |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Por | 5 |
| Operating System Language | English |
| Drive Type | SSD |
| Operating System Platform | Windows |
| Processor Model | w3-2435 |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro for Workstations |
| Number of Total Memory Slot | 8 |
| Product Type | Workstation |
| Additional Warranty Informa | <ul><li> Base Warranty 3-year, Onsite</li><li> Included Upgrade 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Onsite</li></ul> |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| Chipset Model | W790 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Maximum Power Supply Wattag | 1000 W |
| Memory Configuration | 4 x 16 GB |
| RAID Supported | No |
| Total Solid State Drive Cap | 2 TB |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Processors Instal | 1 |
| Wireless LAN | Yes |
| Processor Type | Xeon |
| Graphics Controller Model | RTX A2000 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Error Checking | ECC |
| TCO Certified | Yes |
| Number of Processors Suppor | 1 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Website Addres | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0,RoHS,ENERGY STAR 8.0,EPEAT Gold |
| Controller Type | NVMe,Serial ATA |
| Number of Graphic Controlle | 1 |
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Graphics Memory Capacity | 12 GB |
| Keyboard Localization | English |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Product Line | ThinkStation |
| Signal Processing | Registered |
| Energy Star | Yes |
| Product Series | P5 |
| Package Contents | <ul><li> ThinkStation P5 30GA005TUS</li><li> Keyboard</li><li> Mouse</li></ul> |
| USB Type-C Detail | 2x USB-C 3.2 Gen 2; 1x USB-C® (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2×2), data transfer only |
| Product Model | 30GA005TUS |
| Graphics Memory Accessibili | Dedicated |
| Graphics Controller Manufac | NVIDIA |
| USB Type-C | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| UPC | 197531632043 |
| MPN | 30GA005TUS |
| Brand | Lenovo |



























Reviews
There are no reviews yet.