Hp Scanjet Pro 3000 S4 Sheetfed Scanner – 600 Dpi Optical
Login to View Prices
HP ScanJet Pro 3000 S4 Sheetfed Scanner – 600 dpi Optical – 48-bit Grayscale – 40 ppm (Mono) – 40 ppm (Color) – Duplex Scanning – USB
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 3.0 |
| Scan Color | Grayscale |
| Grayscale Depth | 48-bit |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.1" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 6.8" |
| Media Type | Bill |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Brand Name | HP |
| Operating System Supported | Red Hat Enterprise Linux |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 3000 S4 |
| Product Name | ScanJet Pro Sheet-feed Scanner |
| Product Line | ScanJet Pro |
| Manufacturer Part Number | 6FW07A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sheet-fed scanner can handle everything from simple color jobs to complex workflows. Quickly and reliably digitize larger projects with scan speeds up to 40 page per minute and 80 images per minute, and a 50-page automatic document feeder that's recommended for 4, 000 pages per day. Instant-on scanning lets you begin scanning quickly. Streamline routine work with one-touch scanning. Plus, you can create one-button, custom settings for recurring scan jobs. Scan images directly into applications with included and full-featured TWAIN and ISIS. Easily transfer scans into editable text, searchable PDF files and more file types, using built-in OCR. Quickly share or archive scans directly to popular cloud destinations with HP Scan software.</p> |
| Media Size | Custom Size – 8.50" x 10.17 ft |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>ScanJet Pro Sheet-feed Scanner</li> <li>Power Cord</li> <li>Power Adapter</li> <li>USB Cable</li> <li>Scanner Engine</li> <li>Flyers</li> <li>Install Guide</li> </ul> |
| Scanning Modes | Duplex |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |
Hp Scanjet Pro 3000 S4 Sheetfed Scanner – 600 Dpi Optical
Login to View Prices
HP ScanJet Pro 3000 S4 Sheetfed Scanner – 600 dpi Optical – 48-bit Grayscale – 40 ppm (Mono) – 40 ppm (Color) – Duplex Scanning – USB
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 3.0 |
| Scan Color | Grayscale |
| Grayscale Depth | 48-bit |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.1" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 6.8" |
| Media Type | Bill |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Brand Name | HP |
| Operating System Supported | Red Hat Enterprise Linux |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 3000 S4 |
| Product Name | ScanJet Pro Sheet-feed Scanner |
| Product Line | ScanJet Pro |
| Manufacturer Part Number | 6FW07A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sheet-fed scanner can handle everything from simple color jobs to complex workflows. Quickly and reliably digitize larger projects with scan speeds up to 40 page per minute and 80 images per minute, and a 50-page automatic document feeder that's recommended for 4, 000 pages per day. Instant-on scanning lets you begin scanning quickly. Streamline routine work with one-touch scanning. Plus, you can create one-button, custom settings for recurring scan jobs. Scan images directly into applications with included and full-featured TWAIN and ISIS. Easily transfer scans into editable text, searchable PDF files and more file types, using built-in OCR. Quickly share or archive scans directly to popular cloud destinations with HP Scan software.</p> |
| Media Size | Custom Size – 8.50" x 10.17 ft |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>ScanJet Pro Sheet-feed Scanner</li> <li>Power Cord</li> <li>Power Adapter</li> <li>USB Cable</li> <li>Scanner Engine</li> <li>Flyers</li> <li>Install Guide</li> </ul> |
| Scanning Modes | Duplex |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |














