Hp Scanjet 7000 S3 Sheetfed Scanner – 600 Dpi Optical
Login to View Prices
HP Scanjet 7000 s3 Sheetfed Scanner – 600 dpi Optical – 48-bit Color – 75 ppm (Mono) – 75 ppm (Color) – Duplex Scanning – USB
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr warranty</p> |
| Scan Color | Color |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 75 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 75 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 150 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 150 |
| Maximum Color Scan Speed (sec) | 5.98 |
| Large Format | No |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.5" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 7.8" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Color Depth | 48-bit |
| ADF Capacity | 80 Sheets |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 7000 s3 |
| Product Name | ScanJet Enterprise Flow 7000 s3 Sheet-feed Scanner |
| Product Line | Scanjet |
| Manufacturer Part Number | L2757A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Give your office high-volume scanning performance with this sheet-feed scanner. Capture entire documents with one-pass duplex scanning up to 150 ipm black-and-white and color. HP EveryPage allows you to capture a wide range of documents, including stacks of mixed media sizes and types. Web Jetadmin remote discovery and monitoring make it easy to identify new devices and gain insight into scanning. Scan images directly into applications with included and full-featured TWAIN and ISIS. Easily transfer scans into editable text, encrypted PDF files and more using the built-in OCR. Create one-button scan settings for recurring tasks, and make selections using the LCD control panel. Scan directly to mobile devices with the HP JetAdvantage Capture App, and then edit and save files. Load up to 80 pages into the automatic document feeder for fast, unattended scanning. Its slim construction allows convenient use in areas with limited space.</p> |
| Media Size | – 2" x 2" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Scanning Modes | Duplex |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 8.38 lb |













