Brother Pds-5000 High Speed Desktop Scanner – Duplex
Login to View Prices
Brother PDS-5000 High Speed Desktop Scanner – Duplex – Desktop Scanner – 60ppm – SuperSpeed USB 3.0 – Duplex – 2-line mono display – 24-bit color
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Scan Color | Color |
| Display Screen Type | LCD |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 60 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 60 |
| Large Format | No |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | Gray |
| Hardware Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.2" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 7.3" |
| Media Type | Plastic Card |
| Product Series | PDS |
| Color Depth | 48-bit |
| ADF Capacity | 100 Sheets |
| Brand Name | Brother |
| Operating System Supported | Linux |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | 5000-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Name | PDS-5000 Color Desktop Scanner with Duplex for Higher Scan Volumes |
| Manufacturer Part Number | 5000-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Color desktop scanner features a duplex for higher scan volumes so it's ideal for small or mid-size businesses. Capture single or double-sided documents in a single pass at speeds of up to 60 pages per minute using the generous, 100-sheet, auto document feeder. You can scan multi-page, two-sided business documents, as well as single-page documents up to 236" long, business cards, and embossed plastic cards. Maximum scan size in duplex mode is 8-1/2" x 14". Easily scan to a range of destinations, such as file, OCR, email, FTP, network folders, and Microsoft SharePoint in a wide variety of file formats (PDF, TIFF, JPEG, Microsoft Office). SuperSpeed USB 3.0 connectivity with optical resolution up to 600 dpi enables precision reproduction, plus various advanced scanning features including edge cleanup, hole punch removal, multi-feed detection with reversing roller and batch bar-code separation. Scanner is compatible with Windows, Mac and Linux.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1031044647.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | – 8.58" x 19.67 ft |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | PC |
| Power Source | AC Supply |
| Package Contents | <ul> <li>PDS-5000 Color Desktop Scanner with Duplex for Higher Scan Volumes</li> <li>AC Adapter with Category B (US) Power Cords</li> <li>USB 3.0 Interface Cable (USB 2.0 compatible)</li> <li>Quick Setup Guide</li> <li>Installation DVD</li> <li>User's Guide (accessible from DVD)</li> <li>Warranty Sheet</li> <li>Product Registration Sheet and Brother Online Insert</li> <li>Driver and Software DVD</li> </ul> |
| Scanning Modes | Duplex |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 10.36 lb |











