Hp Scanjet Pro 2600 F1 Adf Scanner – 600 X 600 Dpi Optical
Login to View Prices
HP ScanJet Pro 2600 f1 ADF Scanner – 600 x 600 dpi Optical – 48-bit Color – 25 ppm (Mono) – 25 ppm (Color) – PC Free Scanning – Duplex Scanning – USB
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | ADF Scanner |
| Additional Warranty Informati | One-year limited hardware warranty, phone and Web support included. Warranty may vary by country as required by law. Go to http://www.hp.com/support to learn about HP world-class service and support options in your region. |
| Scan Color | Grayscale |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 50 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 50 |
| PC Free Scanning | Yes |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Height | 15.3" |
| Width | 19.4" |
| Depth | 16.6" |
| Media Type | Index Card |
| Color Depth | 48-bit |
| ADF Capacity | 60 Sheets |
| Brand Name | HP |
| Operating System Supported | macOS Big Sur v.11 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 2600 f1 |
| Product Name | ScanJet Pro 2600 f1 ADF Scanner |
| Product Line | ScanJet Pro |
| Manufacturer Part Number | 20G05A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Boost productivity for professional scanning tasks with this compact, reliable, ScanJet Pro Scanner that is designed to scan up to 1, 500 pages daily. Automate workflow using one-click shortcuts, button control panel and fast, two-sided scanning with the auto document feeder. Scan up to 25 ppm with the 60-page, two-sided, single-pass document feeder. Get sharp, true-to-life scans of documents, graphics and photos up to 1200 dpi resolution. Scan a variety of documents including books, magazines and ID cards. Automatic document feeder scans up to 600 dpi resolution in color and monochrome. Instant-on Technology lets you begin scanning quickly without waiting for scanner to warm up. Scan directly to document applications using HP's WIA, ISIS and TWAIN support. USB connectivity provides a quick, simple setup and reliable connections. For safe, secure scanning, Genuine HP boot code signature validation prevents booting if the code has been altered. |
| Media Size | JIS B5 – 7.17" x 10.12" |
| Scanning Modes | Duplex |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 11.90 lb |














