Hp Laserjet Pro M454 M454dw Desktop Laser Printer – Color
Login to View Prices
HP LaserJet Pro M454 M454dw Desktop Laser Printer – Color – 27 ppm Mono / 27 ppm Color – 38400 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – 300 Sheets Input – Ethernet – Wireless LAN – Apple AirPrint, Google Cloud Print, HP ePrint, Mopria, Wi-Fi Direct – 50000 Pages Duty Cycle – Plain Paper Print – Gigabit Ethernet – USB
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr limited warranty</p> |
| Touchscreen | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 300 Sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 27 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 750 to 4000 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 38400 x 600 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.6" |
| Width | 16.2" |
| Depth | 18.5" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Product Series | M454 |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M454dw |
| Product Name | Color LaserJet Pro M454dw |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Manufacturer Part Number | W1Y45A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Create high-impact documents that get noticed with the brilliant color delivered by this laser printer. Double-sided printing helps decrease the amount of paper used in the office by printing on both sides of the page. Stay connected with dual-band Wi-Fi and Wi-Fi direct to print wirelessly even without a network. A suite of embedded security features helps protect your printer from being an entry point for attacks. Thwart potential attacks and take immediate action with instant notification of possible security issues. Easy-to-use design lets you set up this printer fast and easily manage your device settings to help increase overall printing efficiency. Compact size allows you to make the most of your office space with a printer that conveniently fits your lifestyle. Printer also features a 1200 MHz processor speed, 512MB NAND Flash memory, 50-sheet multipurpose tray, 250-sheet input tray, 150-sheet output bin and more.</p> |
| Maximum Memory Supported | 512 MB |
| Media Size | 3.94" x 5.91" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 50000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 512 MB |
| Weight (Approximate) | 41.7 lb |













