Canon Imageclass Lbp Lbp6030w Desktop Laser Printer – Monochrome
Login to View Prices
Canon imageCLASS LBP LBP6030W Desktop Laser Printer – Monochrome – 19 ppm Mono – 2400 x 600 dpi Print – 150 Sheets Input – Wireless LAN – 5000 Pages Duty Cycle – Plain Paper Print – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Additional Warranty Informati | Exchange/Carry-in |
| Maximum Print Size | Legal – 8.50" x 14" |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Number Of Input Trays Support | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 150 Sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 150 Sheets |
| USB | Yes |
| Operating Power Consumption | 320 W |
| Standby Power Consumption | 2.80 W |
| Maximum Power Consumption | 840 W |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 19 |
| Wireless Print Technology | Canon Mobile Printing |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Number Of Colors | 1 |
| Height | 7.8" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 9.8" |
| Media Type | Envelope |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Product Series | LBP |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <ul><li>Citrix</li></ul><b>Windows:</b><br><ul><li>Windows®, 8.1</li><li>Windows 8</li><li>Windows 7</li><li>Windows Server®, 2012</li><li>Windows Server 2008</li><li>Windows Server 2008 R2</li><li>Windows Vista®, </li><li>Windows Server 2003</li><li>Windows XP</li></ul> |
| Form Factor | Desktop |
| Language Emulation | UFRII-LT |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | LBP6030W |
| Product Name | imageClass LBP6030w Wireless Laser Printer |
| Product Line | imageCLASS |
| System Requirements | <p><b>Software Included:</b></p><ul><li>Drivers &, Utilities</li></ul><p><b>OS Required:</b></p><ul><li>Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Server 2003, Microsoft Windows Server 2008, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows XP, Windows 8, Windows 8.1</li></ul> |
| Duplex Printing | No |
| Media Handling | 1 x Output Bin – 100 Sheet Capacity |
| First Print Speed | < 8 Second |
| Manufacturer Part Number | 8468B003 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Easy-to-use, wireless laser printer offers a space-saving compact design that will fit right on a desktop. Print from virtually anywhere with wireless connectivity. The imageClass LBP6030w prints documents at a fast 19 black/white pages per minute up to 600 x 600 dpi. First print is out in less than 8 seconds. To save on energy costs and lower energy consumption, the printer uses approximately 1.6 watts when in Energy Saver Mode. Single Cartridge System combines toner and drum into one easy-to-replace unit. 150-sheet input tray is front-loading for easy replacement and accommodates various sizes including letter, legal, A4, A5, B5 and Executive as well as various types including heavy paper, transparency, labels and envelopes. Printer also features a USB 2.0 Hi-Speed interface and 32MB memory.</p> |
| Media Size | Monarch Envelope |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | PC |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 5000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul><li>imageClass LBP6030W Wireless Laser Printer</li><li>Starter Toner Cartridge</li><li>USB Cable</li><li>User Manual</li><li>Starter Guide</li><li>Warranty Card</li><li>Drivers and Software CD</li><li>Power Cord</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 32 MB |
| Weight (Approximate) | 11 lb |















