Hp Laserjet Enterprise M455dn Desktop Laser Printer – Color
Login to View Prices
HP LaserJet Enterprise M455dn Desktop Laser Printer – Color – 27 ppm Mono / 27 ppm Color – 600 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – 300 Sheets Input – Ethernet – 55000 Pages Duty Cycle – Plain Paper Print – Gigabit Ethernet – USB
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>On-site Repair 24-hour / 7 day a week phone support</p> |
| Touchscreen | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 300 Sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 27 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 27 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 900 to 4800 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 16.3" |
| Depth | 18.6" |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M455dn |
| Product Name | Color LaserJet Enterprise M455dn |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Screen Size | 2.66" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Manufacturer Part Number | 3PZ95A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Entry-level, Enterprise-class color printer with speeds up to 28 pages per minute and strong security produces high-impact documents that get noticed with the brilliant color. Color LaserJet Enterprise SFP M455dn is easy to use and simple to manage with HP FutureSmart firmware can be updated with the latest features. Set up this printer fast and easily manage device settings to help increase efficiency. Print directly from the 2.7" color display. Two-sided (duplex) printing helps save paper. For secure printing, the operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised. The printer's outgoing network connections are inspected to stop suspicious requests and thwart malware. Help ensure the security of confidential information with PIN/Pull printing to retrieve print jobs. Printer also features 1.25GB memory, 800 MHz processor, 250-sheet input tray and 50-sheet multipurpose tray.</p> |
| Maximum Memory Supported | 1.25 GB |
| Media Size | 3.94" x 5.91" |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 55000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 1.25 GB |
| Number Of Users | 10 |
| Weight (Approximate) | 41.7 lb |













