Hp Laserjet Pro M428fdn Laser Multifunction Printer – Monochrome
Login to View Prices
HP LaserJet Pro M428fdn Laser Multifunction Printer – Monochrome – Copier/Fax/Printer/Scanner – 38 ppm Mono Print – 4800 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 80000 Pages Monthly – 350 sheets Input – Color Scanner – Monochrome Fax – Gigabit Ethernet – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr limited warranty</p> |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Monochrome |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Monochrome |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 38 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 750 to 4000 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 600 |
| Country Of Origin | China |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.7" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 15.4" |
| Media Type | Label |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Product Series | M428f |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M428fdn |
| Product Name | LaserJet Pro MFP M428fdn |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Output Bin – 150 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | W1A29A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Laser printer lets you focus your time where it's most effective to help you stay ahead of the competition. 2.7" color touch-screen control panel tilts up for easier viewing and allows you to easily navigate through the menu options. Help save time by automating all the steps in a complicated workflow via the one-button shortcut. A suite of embedded security features helps protect your printer from being an entry point for attacks. Easy-access USB port allows you to easily print office documents from your USB drive. Auto-on/Auto-off technology helps keep your energy consumption low for cost-efficient performance. Multifunction printer also features 512MB DDR memory, 100-sheet input tray, 250-sheet input tray, 50-sheet automatic document feeder, 150-sheet output bin and more.</p> |
| Media Size | Legal – 8.50" x 14.02" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 80000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 27.8 lb |











