Brother Workhorse Mfc-J5955dw Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
Brother Workhorse MFC-J5955DW Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – Copier/Fax/Printer/Scanner – 30 ppm Mono/30 ppm Color Print – 1200 x 4800 dpi Print – Automatic Duplex Print – Color Flatbed/CIS Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Color Fax – Ethernet Ethernet – Wireless LAN – Near Field Communication (NFC), Apple AirPrint, Mopria, Wi-Fi Direct – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 600 sheets |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 30 |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 4800 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Philippines |
| Media Type | Recycled Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | MFC |
| Brand Name | Brother |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-J5955DW |
| Product Name | MFC-J5955DW INKvestment Tank Printer |
| Product Line | Workhorse |
| Scanner Type | Flatbed/CIS |
| Screen Size | 3.50" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder 50 Sheets |
| Manufacturer Part Number | MFC-J5955DW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Business Color Inkjet All-in-One Printer offers efficient performance and reliable, high-quality output that is ideal for corporate home offices and small offices. Print, scan, copy and fax using this convenient printer. It features an automatic document feeder, dual 250-sheet input trays and a 3-1/2" color touch screen. Brother Maxidrive Inkjet Technology offers fast printing speeds up to 30 ppm in black or color. Maximum print resolution is 4800 x 1200 dpi for bright, vivid text or images. Print up to 11" x 17", ledger-size documents. Copy documents using duplex copying in black or color. Maximum copy speed in black is 25 ppm and 16 ppm in color. Advanced scanning features include duplex scanning, continuous scanning, scanning preview and "scan to" features. Fax memory stores up to 150 pages. Fax in black or in color with duplex faxing. Connect using Ethernet or dual-band wireless. Printer includes starter ink cartridges. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1073511240.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | Index Card – 5" x 8" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 46.3 lb |















