Hp Envy 6055e Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White
Login to View Prices
HP Envy 6055E Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White – Copier/Printer/Scanner – 4800 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 1000 Pages Monthly – 100 sheets Input – Color Flatbed Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Wireless LAN – HP Smart App, Apple AirPrint, Mopria – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>hardware warranty, 24-hour, 7 days a week phone support</p> |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 100 sheets |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 7 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 10 |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Print Color Capability | Color |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.2" |
| Width | 17" |
| Depth | 20.1" |
| Media Type | Recycled Paper |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 6055E |
| Product Name | ENVY 6055e Photo Printer All-in-One |
| Product Line | Envy |
| Scanner Type | Flatbed |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Output Tray 25 Sheets |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | 223N1A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Print, copy and scan documents, photos and more with the Envy Pro 6055e Photo Printer All-in-One that delivers solutions to fit seamlessly into everything you have to do and simplify the way you connect, print and handle it all from home. Self-healing Wi-Fi automatically detects and resolves connectivity issues to help reduce interruptions. Simple setup guides you through each step to seamlessly connect on any device. Easily print, scan and copy everyday documents from your smartphone, using HP Smart app. Eliminate steps in repetitive tasks with customizable Shortcuts. Get quick and easy printing directly at the smart control panel where buttons appear only when needed. Save time and paper when printing everyday and business documents with automatic two-sided printing. Printer also includes borderless printing, flatbed scanner, print speed of 7 color pages per minute, 256MB memory, 800 MHz processor and a 100-sheet input tray.</p> |
| Media Size | Executive – 10.50" x 7.25" |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 1000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 11.5 lb |













